Titreşim Yalıtımı

Titreşim yalıtımı teknik olarak bir nesneyi titreşim kaynağından izole etmek olarak tanımlanır. Titreşim pek çok alanda istenmeyen bir durumdur. İnsan endüstriyel kullanım için makineler üretmeye başladığından bu yana, özellikle motorların güç sağlaması için çalıştırıldığı sırada oluşan yüksek titreşim nedeniyle mühendisler titreşim azaltma ve titreşim yalıtımı sorunları ile uğraşıyorlar. Yavaş yavaş titreşim yalıtımı makine tasarımının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Son 15-20 yıl boyunca tamamen yeni bir teknoloji ile modern cihazlarla yüksek titreşim araştırılmaya başlandı. Ve uygun yalıtım sistemleri geliştirildi.

Bütün nesneler darbeye ya da gürültüye maruz kaldığında titrer. Bu da ekipmanlarda fiziksel zarar oluşumuna kadar varabilir. Günümüzde modern binaların hafif tasarım malzemeleri ile yapılması sonucu, ses ve titreşim yalıtımının da göz önüne alınması çok gerekli bir hale gelmiştir. Bilindiği gibi gürültü ve titreşim insanlar üzerinde çeşitli olumsuz etkilere neden olur. Her nesne bir titreşim kaynağıdır. Titreşim pek çok makinede görülen bir sorundur ve zamanla hasara neden olur.


Hatta bazı durumlarda arızaya yol açabilir. İnsanlar üzerinde ise fazla titreşim yükü, gereksiz bir yorgunluk ve stres kaynağı olabilmektedir. Ekipmanlarınıza size ya da çalışanlarınıza zararlı enerji girişlerini yönetmek ve mimari, nakliye, havacılık ve savunma, elektronik endüstriyel ve tıbbi uygulamalar için şok emme ve titreşim izolasyonu bileşenleri ve tertibatlar ile ekipmanlarınızın ve sizin / personelinizin korunması için firmamız size çeşitli çözümler sunar. Bir problem çözme tartışmasına girmeden önce, titreşim ve şokun temelinde yatan ana sorun üzerinde önlem almak en yararlı yöntemdir.


Eğer bina tasarlanırken titreşim yalıtımı yapılırsa bu sorun önemli ölçüde önlenebilir. Bina yapılırken bu durum göz önüne alınmamışsa, sonradan alınabilecek bir takım önlemler ile soruna kısmi de olsa bir miktar çözüm getirilebiliyor.

En Sık Rastlanan Titreşim Yalıtım Sistemleri

Piyasada uygulanan başlıca titreşim yalıtım sistemleri aşağıdaki gibidir.
• Yüzer zemin ile titreşim yalıtımı
• Tavan ya da duvar askılarınde elastik istem kullanılması
• Beton geçişlerde elastik sistemlerin kullanımı