Akustik Zemin Kaplamaları

Akustik Zemin Kaplamaları

Ses insan vücudu üzerinde uyku bozuklukları, stres ve baş ağrısı gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Akustik zemin kaplamaları binalarda gürültünün azaltılması yolunda önemli bir katkı sağlar. Esnek akustik zemin kaplamaları incelendiğinde esnek ve 19 dB’ ye kadar darbe sesini azaltan linolyum ve vinil zeminler kullanıldığı görülür. Sesi azaltmanın en iyi yolu sesin kaynağında yalıtım yapılmasıdır. İşte bu nedenle akustik zeminler binalardaki gürültüyü azaltma konusunda kilit öneme sahiptir.

Akustik Zemin Kaplamaları Kullanım Alanları

Okullar için uygun olan akustik zemin kaplamaları çocukların konsantre olup öğrenmesine yardımcı olmak için sessiz bir atmosfer yaratır. Ofislerde akustik zemin kaplamaları kullanıldığında stresi düşürür ve agresifliği azaltır. Bunların yanı sıra hastaneler ve yaşlı evlerinde kullanıldığında da daha huzurlu ortamlar yaratır. Sağlık personeli aktif ve gürültülü olsa bile akustik zemin kaplamaları insanların iyileşmelerine yardımcı olmaktadır. Bütün bunların dışında sakin ve yaratıcı faaliyetler üzerine çalışılan mekanlarda da akustik zemin kaplamaları kullanılabilir.

Darbe Sesinin Azaltılması

Hemen hemen tüm günlük aktiviteler tarafından ses üretilir. Darbe sesi zemin yüzeyine temas eden trafik tarafından oluşturulur. Zemin bu nedenle akustik performansın en çok etkilendiği ana alandır. Bir odadaki darbe sesi zeminden aşağıdaki odalara iletilir. Bir zemin kaplamasının neden olduğu darbe sesindeki azalmayı ölçmek için, bir çekiç makinesiyle bir emisyon odasında doğrudan bir beton zemin döşemesinde darbe sesi üretilir. Ses seviyesi (S1) aşağıdaki odada kaydedilir.
Daha sonra zemin kaplaması beton plaka, zemin üzerine döşenir ve aynı darbe gürültüsü zemin kaplamasına uygulanır ve yeni ses seviyesi kaydedilir. (S2) . Kaydedilen iki ses seviyesi arasındaki fark darbe sesi azalması olarak tanımlanır. Yani S1-S2 olarak formüle edilir. Darbe sesi azaltması desibel cinsinden ölçülür.
Vinil ve linolyum zeminlerin ses azaltma etkisi 14 la 19 dB arasında değişir. Linolyum zeminlerin darbe sesi azaltma etkisi minimum 14 dB’dir. Vinil döşemeler yoğun trafik bulunan ticari alanlarda ses yalıtımını en üst seviyeye çıkarmak için geliştirilmiş bir akustik zemin kaplamasıdır. Vinil zeminler 15dB ve 19 dB miktarında ses azaltma etkisi gösterir.