Müzik Odası Ses Yalıtımı

Kendi müzik odanızın oluşumu ile ilgileninceye kadar, dünyanın gerçekte ne kadar gürültülü olduğunu asla fark etmezsiniz. O zaman daha önce arka planda hiç farkında olmadığınız sesleri fark edersiniz. Bu sesler kaliteli bir kondansatör mikrofondan duyulduğunda aniden acı verici bir şekilde ortaya çıkar. Müzik odası ses yalıtımı dış ortamdan gelen gürültüyü engelleyerek odanızı daha sessiz hale getirir.

Akustik tedavi ise odanızda mükemmel kalitede ses olması anlamına gelir. Bir oda mükemmel ses geçirmez olduğunda: Dış sesler dışarıda kalır, içeride yaptığınız oturumları engellemez. İç sesler ise içerde kalır ve komşularınızı rahatsız etmez. Yine de ses yalıtımı olmayan bir odada kayıt alıncaya kadar, gerçekte ortamda ne kadar gürültü olduğunu fark etmezsiniz.
Yaygın dış sesler şunlardır: İnsanlar, trafik, hava durumu ya da su tesisatı vb. Yaygın donanım sesleri ise bilgisayar fanları, donanım rafları ya da klimalar olabilir. Bütün bu sesler kayıtlarınızı mahvetme potansiyeline sahiptir.


Sönümleme kinetik enerjiyi, ses dalgalarından ısıya dönüştürerek dağıtan bir ses yalıtımı sistemidir. Piyasadaki en etkili sönümleme bileşiği olarak Green Glue adı geçmektedir. Alçıpan, kontplak, ya da orta yoğunluklu sunta gibi iki sert panel arasına Green glue sandviçlenir. Böylece zemin, tavan, duvarlar ve hatta kapı dahil olmak üzere odanın herhangi bir alnında kullanacağınız stüdyonuz için kolayca bir ses bariyeri oluşturabilirsiniz.
Dekuplaj temas noktalarının izole edilerek, genellikle bir tür yoğun esnek kauçukla ses aktarımın engellenmesi işlemidir.
Hava Boşluklarını Doldurma Ses yalıtımının son aşaması odadaki tüm küçük çatlak ve deliklerin hava geçirmez şekilde kapatılmasıdır. İlk 3 aşamadan sonra bile açık noktalar varsa ses gizlice içeri sızar. Müzik odası ses yalıtımı genel olarak bu şekilde yapılır.