Akustik Panel

Akustik paneller, gürültüyü kontrol etmek ve azaltmak, mekanda yansıyan ses ekosunu ortadan kaldırmak için duvara veya tavana asılan ses emici panellerdir. Amaç, ses emici panellerle ses kalitesini arttırarak, ses özelliklerini geliştirmektir. Genellikle kayıt stüdyosu akustiği, ev sinema akustiği, restoran akustiği ve dinlenme odalarında tedavi amaçlı kullanılabilir. Akustik paneller odadaki rezonansı azaltmalı, ancak tamamen ortadan kaldırmamalıdır. Akustik paneller bir odadaki orta ve yüksek frekanslarla daha yakından ilgilidir. Yani ses emilimi, sesin bir odadan dışarı sızmasını önlemek için kullanılan ses yalıtımından farklıdır.

Ses Kalitesini Arttırın
Ses emici akustik paneller sert fiberglastan yapılmıştır. Sert fiberglas doğada geniş bantlıdır. Bu nedenle tüm ses frekansı aralıklarıyla etkileşime girerler. Akustik fiberglass paneller bir odadaki ses kalitesini arttırmak için çok uygun maliyetlidir. 2’’ ve 3.625’’ arasında değişen daha dar bir profile sahip olan akustik paneller daha yüksek ve orta frekansları belli bir seviyeye getirirken bas tuzaklarını, düşük frekansları ve aşırı bas sesinin oluşturduğu baskıyı e
Kaliteli Malzemeler

Çapraz bantlı katmanlar ve dengeli konstrüksiyon, parke kontrplakların kereste kadar büzülme, şişme ya da bükülme yapmayacağı anlamına gelir. Akustik panel seçim yaparken, bas tuzaklarının oluşumunu önlemek için standart seçeneklerini inceleyiniz ve her akustik panelin bas tutucuyu, difüzörü titizlikle, etkili ve güvenilir ürünlerle donatıp donatmadığın denetleyin. Bu ayrıntılar en iyi sipariş edilecek akustik panel sistemlerinin seçildiğini bilmek açısından önemlidir.

Akustik panellerinin yerleşeceği yön ve yükseklik belirlendikten sonra, panelle birlikte standart olarak sunulan resim teli ile duvara tıpkı bir resim çerçevesi gibi monte edilir. Bugün piyasada bulunan basit ve ucuz kendin yap panellerinden birini seçmeden önce kalitesi ve kullanışlılığı açısından detaylı bir araştırma yapınız. Zamanla sarkma göstermeyecek ya da sızdırma yapmayacak en yüksek kaliteli malzemelerle üretilenleri tercih edin. Genellikle el işçiliği ile yapılanların verimi daha yüksektir. Ucuz malzeme kullanan firmalardan sakınmakta yarar vardır. Kaliteli yalıtım malzemeleri, kaliteli kumaşlar ve parke kontrplakları ile çalışılan sistemler daha iyi sonuç verecektir. Ürünün boyutsal kullanışlılığı da çok önemli bir farktır.